TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-31SN-6141
AFD54-24-31SN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-31SN-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT
Datasheet Download
AFD54-24-31SN-6141.pdf
Availability of AFD54-24-31SN-6141
QUANTITY
AFD54-24-31SN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-31SN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-31SN-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-31SN-6141
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-31SN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-31SN-6141 Details Description
Related parts for AFD54-24-31SN-6141
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 4.0V 5TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 44A TO-3PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X5R 01005 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf