TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-31SX-6140
AFD54-24-31SX-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-31SX-6140
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT
Datasheet Download
AFD54-24-31SX-6140.pdf
Availability of AFD54-24-31SX-6140
QUANTITY
AFD54-24-31SX-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-31SX-6140
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-31SX-6140
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-31SX-6140
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-31SX-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-31SX-6140 Details Description
Related parts for AFD54-24-31SX-6140
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 24LSSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 149POS GOLD datasheet.pdf
CONN RECEP 15+PE PANEL SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf