TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PN-6141
AFD54-24-61PN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PN-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-61PN-6141.pdf
Availability of AFD54-24-61PN-6141
QUANTITY
AFD54-24-61PN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PN-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PN-6141
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-61PN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61PN-6141 Details Description
Related parts for AFD54-24-61PN-6141
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HDR RA DR .100 GP datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf