TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PW
AFD54-24-61PW picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
AFD54-24-61PW.pdf
Availability of AFD54-24-61PW
QUANTITY
AFD54-24-61PW Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PW
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PW
Related LinksAFD54-, AFD54-24-61PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61PW Details Description
Related parts for AFD54-24-61PW
VARISTOR 22V 30A 0603 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1236 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADA4851-2YRM datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 5.1A 50 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf