TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61SW
AFD54-24-61SW picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
AFD54-24-61SW.pdf
Availability of AFD54-24-61SW
QUANTITY
AFD54-24-61SW Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61SW
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61SW
Related LinksAFD54-, AFD54-24-61SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61SW Details Description
Related parts for AFD54-24-61SW
RES SMD 1.47KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/3W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B 32QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8051 2KB SOIC16 datasheet.pdf
CABLE 5COND 26AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
MICRO 100C S 36" WHT NI datasheet.pdf
BUZZER 28VAC PNL MNT BLUE datasheet.pdf