TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-12-8SX-6139
AFD56-12-8SX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-12-8SX-6139
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT
Datasheet Download
AFD56-12-8SX-6139.pdf
Availability of AFD56-12-8SX-6139
QUANTITY
AFD56-12-8SX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-12-8SX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-12-8SX-6139
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-12-8SX-6139
Related LinksAFD56-12, AFD56-12-8SX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-12-8SX-6139 Details Description
Related parts for AFD56-12-8SX-6139
CONN HEADER 4POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 68W AB TO220-11 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FTG BASE COUPLER T130&T170 OWHT datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR VERT datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf