TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-14-15PN-6139
AFD56-14-15PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-14-15PN-6139
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
AFD56-14-15PN-6139.pdf
Availability of AFD56-14-15PN-6139
QUANTITY
AFD56-14-15PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-14-15PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-14-15PN-6139
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-14-15PN-6139
Related LinksAFD56-14-, AFD56-14-15PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-14-15PN-6139 Details Description
Related parts for AFD56-14-15PN-6139
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 7.6A 22 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC USB NX2LP NAND CNTRLR 56VQFN datasheet.pdf
CONTROLLER 5-WIRE USB RESISTIVE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf