TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-14-15PN-6141
AFD56-14-15PN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-14-15PN-6141
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
AFD56-14-15PN-6141.pdf
Availability of AFD56-14-15PN-6141
QUANTITY
AFD56-14-15PN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-14-15PN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD56-14-15PN-6141
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-14-15PN-6141
Related LinksAFD56-14-, AFD56-14-15PN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-14-15PN-6141 Details Description
Related parts for AFD56-14-15PN-6141
IC Z8 512 BYTE OTP 8MHZ 18-DIP datasheet.pdf
IC CTRLR HOT-SWAP 1CH NEG 14SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 17V 0603 datasheet.pdf
DEV KIT PRM123 datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE HOOK AND LOOP 7" datasheet.pdf
IGBT 600V 32A 140W TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf
F3SJ-A0395P20 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf