TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-14-15PW-6117
AFD56-14-15PW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-14-15PW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD56-14-15PW-6117.pdf
Availability of AFD56-14-15PW-6117
QUANTITY
AFD56-14-15PW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-14-15PW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-14-15PW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-14-15PW-6117
Related LinksAFD56-14-, AFD56-14-15PW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-14-15PW-6117 Details Description
Related parts for AFD56-14-15PW-6117
IDC CABLE- AKR24A/ AE24M / APK24 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 20V 100MA TO-92 datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 6.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32QFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf