TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-14-18PN-6117-LC
AFD56-14-18PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-14-18PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD56-14-18PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD56-14-18PN-6117-LC
QUANTITY
AFD56-14-18PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-14-18PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD56-14-18PN-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-14-18PN-6117-LC
AFD56-14-18PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD56-14-18PN-6117-LC
IC AMP AUDIO 3W MONO D 9WLCSP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER SPI 8B 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM SMD AU 16POS datasheet.pdf
MINI FIT SR 4CKT PROTECTIVE datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4POS SIL SMT PLUG datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 10W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf