TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-14-18PW-6141
AFD56-14-18PW-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-14-18PW-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD56-14-18PW-6141.pdf
Availability of AFD56-14-18PW-6141
QUANTITY
AFD56-14-18PW-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-14-18PW-6141
Internal Part NumberEIS-AFD56-14-18PW-6141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-14-18PW-6141
Related LinksAFD56-14-, AFD56-14-18PW-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-14-18PW-6141 Details Description
Related parts for AFD56-14-18PW-6141
FIXED IND 270UH 2.09A 225 MOHM datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-143 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X1X5" 4A MED datasheet.pdf
LED MCPCB LINEAR WARM 3000K ML-C datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf