TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-14-18PY-6117-LC
AFD56-14-18PY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-14-18PY-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD56-14-18PY-6117-LC.pdf
Availability of AFD56-14-18PY-6117-LC
QUANTITY
AFD56-14-18PY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-14-18PY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD56-14-18PY-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-14-18PY-6117-LC
AFD56-14-18PY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD56-14-18PY-6117-LC
RES SMD 620K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 65MA SNT6A datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON ST1S09 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf