TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-16-26PN-6140
AFD56-16-26PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-16-26PN-6140
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
AFD56-16-26PN-6140.pdf
Availability of AFD56-16-26PN-6140
QUANTITY
AFD56-16-26PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-16-26PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD56-16-26PN-6140
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-16-26PN-6140
Related LinksAFD56-16-, AFD56-16-26PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-16-26PN-6140 Details Description
Related parts for AFD56-16-26PN-6140
CONN HEADER .100 DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM T/H R/A 20POS datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf