TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-16-26PN-6233
AFD56-16-26PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-16-26PN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
AFD56-16-26PN-6233.pdf
Availability of AFD56-16-26PN-6233
QUANTITY
AFD56-16-26PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-16-26PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD56-16-26PN-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-16-26PN-6233
Related LinksAFD56-16-, AFD56-16-26PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-16-26PN-6233 Details Description
Related parts for AFD56-16-26PN-6233
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 610MA 694.7 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 20MM-200MM CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS datasheet.pdf