TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-16-26SY-6117
AFD56-16-26SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-16-26SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD56-16-26SY-6117.pdf
Availability of AFD56-16-26SY-6117
QUANTITY
AFD56-16-26SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-16-26SY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-16-26SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-16-26SY-6117
Related LinksAFD56-16-, AFD56-16-26SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-16-26SY-6117 Details Description
Related parts for AFD56-16-26SY-6117
TERM BLOCK HDR 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 40POS DUAL 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 10ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291VC PLAD datasheet.pdf
CAP TRIM 2-70PF 6KV CHASS MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf