TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-11PZ-6233
AFD56-18-11PZ-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-11PZ-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
AFD56-18-11PZ-6233.pdf
Availability of AFD56-18-11PZ-6233
QUANTITY
AFD56-18-11PZ-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-11PZ-6233
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-11PZ-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-11PZ-6233
Related LinksAFD56-18-, AFD56-18-11PZ-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-18-11PZ-6233 Details Description
Related parts for AFD56-18-11PZ-6233
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 0502 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 100A SCR datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG ATA VERT TYPE B 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 COPPER W/TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf