TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-11PZ-6233
AFD56-18-11PZ-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-11PZ-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
AFD56-18-11PZ-6233.pdf
Availability of AFD56-18-11PZ-6233
QUANTITY
AFD56-18-11PZ-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-11PZ-6233
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-11PZ-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-11PZ-6233
Related LinksAFD56-18-, AFD56-18-11PZ-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-18-11PZ-6233 Details Description
Related parts for AFD56-18-11PZ-6233
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 2512 datasheet.pdf
CLIP HEAVY DUTY STEEL 25A datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
DSPIC33F AC INDUCTION MOTOR datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 9.2A datasheet.pdf
TP ACTUATOR BUTTON YELLOW datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 60POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN MALE 3POS datasheet.pdf