TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-11SX-6117-LC
AFD56-18-11SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-11SX-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
AFD56-18-11SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD56-18-11SX-6117-LC
QUANTITY
AFD56-18-11SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-11SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-11SX-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-11SX-6117-LC
AFD56-18-11SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD56-18-11SX-6117-LC
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SCREEN - YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK JMPR 2POS RED datasheet.pdf