TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-11SX-6117-LC
AFD56-18-11SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-11SX-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
AFD56-18-11SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD56-18-11SX-6117-LC
QUANTITY
AFD56-18-11SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-11SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-11SX-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-11SX-6117-LC
AFD56-18-11SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD56-18-11SX-6117-LC
CONN HEADER 12POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MAGNETIC SENSORS ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CABLE TAP COMPRESSION COPPER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW SOD80 datasheet.pdf