TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-30SZ-6117-LC
AFD56-18-30SZ-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-30SZ-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT
Datasheet Download
AFD56-18-30SZ-6117-LC.pdf
Availability of AFD56-18-30SZ-6117-LC
QUANTITY
AFD56-18-30SZ-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-30SZ-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-30SZ-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-30SZ-6117-LC
AFD56-18-30SZ-6117-LC Details Description
Related parts for AFD56-18-30SZ-6117-LC
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN SOCKET 34POS FLAT CABLE IDC datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
SL WTW CONN SR OPT C 9POS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 390 OHM 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 983 OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RECEPT CODING A .4M CORDSET A PL datasheet.pdf
63A FRONT CONNECTED WHITE datasheet.pdf
AB 10C 10#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Precision 20 MHz CMOS Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifiers IC datasheet.pdf