TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-32SN-6233
AFD56-18-32SN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-32SN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT
Datasheet Download
AFD56-18-32SN-6233.pdf
Availability of AFD56-18-32SN-6233
QUANTITY
AFD56-18-32SN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-32SN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-32SN-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-32SN-6233
Related LinksAFD56-18-, AFD56-18-32SN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-18-32SN-6233 Details Description
Related parts for AFD56-18-32SN-6233
DIODE ZENER 5.1V 500MW MSD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
ABJ SWITCH WIRELEADS (BOTTOM TYP datasheet.pdf
IC BATT MFMT LI-ION AFE 44TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
Low Power 250 MSPS 10-Bit DAC 1.8 V CMOS Direct Digital Synthesizer IC datasheet.pdf