TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-32SZ-6139
AFD56-18-32SZ-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-32SZ-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT
Datasheet Download
AFD56-18-32SZ-6139.pdf
Availability of AFD56-18-32SZ-6139
QUANTITY
AFD56-18-32SZ-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-32SZ-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-32SZ-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-32SZ-6139
Related LinksAFD56-18-, AFD56-18-32SZ-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-18-32SZ-6139 Details Description
Related parts for AFD56-18-32SZ-6139
VARISTOR 6V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 175MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 52A D2PAK datasheet.pdf