TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-20-39SX-6141
AFD56-20-39SX-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-20-39SX-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
AFD56-20-39SX-6141.pdf
Availability of AFD56-20-39SX-6141
QUANTITY
AFD56-20-39SX-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-20-39SX-6141
Internal Part NumberEIS-AFD56-20-39SX-6141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-20-39SX-6141
Related LinksAFD56-20-, AFD56-20-39SX-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-20-39SX-6141 Details Description
Related parts for AFD56-20-39SX-6141
TVS DIODE 185VWM 328VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf