TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-20-39SY-6233
AFD56-20-39SY-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-20-39SY-6233
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
AFD56-20-39SY-6233.pdf
Availability of AFD56-20-39SY-6233
QUANTITY
AFD56-20-39SY-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-20-39SY-6233
Internal Part NumberEIS-AFD56-20-39SY-6233
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-20-39SY-6233
Related LinksAFD56-20-, AFD56-20-39SY-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-20-39SY-6233 Details Description
Related parts for AFD56-20-39SY-6233
TRANS NPN 40V 0.2A SOT-323 datasheet.pdf
L BRACKET AND COVER datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 70MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 220M OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 5A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HNDLAMP 102 W/100' 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf