TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-20-41SW-6117-LC
AFD56-20-41SW-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-20-41SW-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD56-20-41SW-6117-LC.pdf
Availability of AFD56-20-41SW-6117-LC
QUANTITY
AFD56-20-41SW-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-20-41SW-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD56-20-41SW-6117-LC
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-20-41SW-6117-LC
AFD56-20-41SW-6117-LC Details Description
Related parts for AFD56-20-41SW-6117-LC
RES SMD 4.7KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 0.7A 8-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf