TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-20-41SX-6140
AFD56-20-41SX-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-20-41SX-6140
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD56-20-41SX-6140.pdf
Availability of AFD56-20-41SX-6140
QUANTITY
AFD56-20-41SX-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-20-41SX-6140
Internal Part NumberEIS-AFD56-20-41SX-6140
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-20-41SX-6140
Related LinksAFD56-20-, AFD56-20-41SX-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-20-41SX-6140 Details Description
Related parts for AFD56-20-41SX-6140
CAP FILM 0.022UF 2% 16VDC 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DVR SW HI SIDE 2CH POWERSSO24 datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
MINI-FIT CONN FEMALE HEADER 3POS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V 0805 datasheet.pdf
RES 2.52M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 4WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf