TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-20-41SY-6139
AFD56-20-41SY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-20-41SY-6139
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD56-20-41SY-6139.pdf
Availability of AFD56-20-41SY-6139
QUANTITY
AFD56-20-41SY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-20-41SY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-20-41SY-6139
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-20-41SY-6139
Related LinksAFD56-20-, AFD56-20-41SY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-20-41SY-6139 Details Description
Related parts for AFD56-20-41SY-6139
IC OPAMP GP 500KHZ 14CDIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 16DIP datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 1/2" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 2A 125V datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf