TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-20-41SY-6139
AFD56-20-41SY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-20-41SY-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD56-20-41SY-6139.pdf
Availability of AFD56-20-41SY-6139
QUANTITY
AFD56-20-41SY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-20-41SY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-20-41SY-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-20-41SY-6139
Related LinksAFD56-20-, AFD56-20-41SY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-20-41SY-6139 Details Description
Related parts for AFD56-20-41SY-6139
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES MO 2W 47K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100 L.210 datasheet.pdf
433MHZ WIRELESS SERIAL TRANSCEIV datasheet.pdf