TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-22-41SN-6139
AFD56-22-41SN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-22-41SN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD56-22-41SN-6139.pdf
Availability of AFD56-22-41SN-6139
QUANTITY
AFD56-22-41SN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-22-41SN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-22-41SN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-22-41SN-6139
Related LinksAFD56-22-, AFD56-22-41SN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-22-41SN-6139 Details Description
Related parts for AFD56-22-41SN-6139
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC D/A CONV 14BIT 50MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf