TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-22-55SN-6140
AFD56-22-55SN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-22-55SN-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
AFD56-22-55SN-6140.pdf
Availability of AFD56-22-55SN-6140
QUANTITY
AFD56-22-55SN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-22-55SN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD56-22-55SN-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-22-55SN-6140
Related LinksAFD56-22-, AFD56-22-55SN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-22-55SN-6140 Details Description
Related parts for AFD56-22-55SN-6140
LCD GRAPHIC DISPL 240X64 BLU WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC POST AMP CML LP LIMIT 16-MLF datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 250MSPS BUFF 48QFN datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 6MLP datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 10POS datasheet.pdf