TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-22-55SN-6233
AFD56-22-55SN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-22-55SN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
AFD56-22-55SN-6233.pdf
Availability of AFD56-22-55SN-6233
QUANTITY
AFD56-22-55SN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-22-55SN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD56-22-55SN-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-22-55SN-6233
Related LinksAFD56-22-, AFD56-22-55SN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-22-55SN-6233 Details Description
Related parts for AFD56-22-55SN-6233
IC OPAMP JFET 13MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT SNAP ACTION datasheet.pdf
TAPE COLORED FILM 12MMX66M WHT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 15MM 1-8AWG datasheet.pdf
END COVER FOR TERMITRAB BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf