TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-22-55SN-6233
AFD56-22-55SN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-22-55SN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
AFD56-22-55SN-6233.pdf
Availability of AFD56-22-55SN-6233
QUANTITY
AFD56-22-55SN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-22-55SN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD56-22-55SN-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-22-55SN-6233
Related LinksAFD56-22-, AFD56-22-55SN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-22-55SN-6233 Details Description
Related parts for AFD56-22-55SN-6233
DIN RAIL CQB4 ANGLE COMB 2/IP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PST 18A 125V datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS CLEAR PIN XB-D datasheet.pdf
PUNCH STUD BAT 120V CHRGR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 9CIRC .437 datasheet.pdf
22UF 6,3V 10X7X4MM 125C 20000H datasheet.pdf