TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-19PW-6139
AFD56-24-19PW-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-19PW-6139
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
AFD56-24-19PW-6139.pdf
Availability of AFD56-24-19PW-6139
QUANTITY
AFD56-24-19PW-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-19PW-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-19PW-6139
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-19PW-6139
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-19PW-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-19PW-6139 Details Description
Related parts for AFD56-24-19PW-6139
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
12UF 200V 9.53X35 AXI datasheet.pdf