TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-19SW-6117-LC
AFD56-24-19SW-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-19SW-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
AFD56-24-19SW-6117-LC.pdf
Availability of AFD56-24-19SW-6117-LC
QUANTITY
AFD56-24-19SW-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-19SW-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-19SW-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-19SW-6117-LC
AFD56-24-19SW-6117-LC Details Description
Related parts for AFD56-24-19SW-6117-LC
THYRISTOR PROTECT BI-DIR 50A SMB datasheet.pdf
IC NETWORK CTRLR SOC P-FQFP-208 datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 512MB datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 610MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 8A MED datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL NK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf