TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-19SY-6140
AFD56-24-19SY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-19SY-6140
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
AFD56-24-19SY-6140.pdf
Availability of AFD56-24-19SY-6140
QUANTITY
AFD56-24-19SY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-19SY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-19SY-6140
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-19SY-6140
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-19SY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-19SY-6140 Details Description
Related parts for AFD56-24-19SY-6140
MODULE DDR SDRAM 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CABLE ENTRY SEAL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 100' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN FEMALE JACKSCRW ARINC datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf