TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-61SN-6146
AFD56-24-61SN-6146 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-61SN-6146
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
AFD56-24-61SN-6146.pdf
Availability of AFD56-24-61SN-6146
QUANTITY
AFD56-24-61SN-6146 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-61SN-6146
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-61SN-6146
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-61SN-6146
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-61SN-6146 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-61SN-6146 Details Description
Related parts for AFD56-24-61SN-6146
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL MODULE FOR CC2500 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 13.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
M18 PNP NO PRE-WIRE 3 WIRE datasheet.pdf
1200UF 63V 18X35MM 125C 6000H datasheet.pdf