TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-61SX-6140
AFD56-24-61SX-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-61SX-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
AFD56-24-61SX-6140.pdf
Availability of AFD56-24-61SX-6140
QUANTITY
AFD56-24-61SX-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-61SX-6140
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-61SX-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-61SX-6140
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-61SX-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-61SX-6140 Details Description
Related parts for AFD56-24-61SX-6140
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.45A DPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 36.02VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMAJ datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR NCN8024RDW datasheet.pdf
MICRO 37C S /33 WHT 36" datasheet.pdf