TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-14-15PN-6117
AFD57-14-15PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-14-15PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD57-14-15PN-6117.pdf
Availability of AFD57-14-15PN-6117
QUANTITY
AFD57-14-15PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-14-15PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD57-14-15PN-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-14-15PN-6117
Related LinksAFD57-14-, AFD57-14-15PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-14-15PN-6117 Details Description
Related parts for AFD57-14-15PN-6117
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 1GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 31POS SMD R/A datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X6S 0603 datasheet.pdf
CAP 100F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR NONINV 1.5A 8-DFN datasheet.pdf