TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-14-18PY-6140
AFD57-14-18PY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-14-18PY-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD57-14-18PY-6140.pdf
Availability of AFD57-14-18PY-6140
QUANTITY
AFD57-14-18PY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-14-18PY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD57-14-18PY-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-14-18PY-6140
Related LinksAFD57-14-, AFD57-14-18PY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-14-18PY-6140 Details Description
Related parts for AFD57-14-18PY-6140
CONN CHAMP 50 POS RECEPT EDGE datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 6.5A EMH8 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ANT DUCK 395-400MHZ 1/4W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf