TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-14-18PZ-6141
AFD57-14-18PZ-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-14-18PZ-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD57-14-18PZ-6141.pdf
Availability of AFD57-14-18PZ-6141
QUANTITY
AFD57-14-18PZ-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-14-18PZ-6141
Internal Part NumberEIS-AFD57-14-18PZ-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-14-18PZ-6141
Related LinksAFD57-14-, AFD57-14-18PZ-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-14-18PZ-6141 Details Description
Related parts for AFD57-14-18PZ-6141
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 38V 180A 1206 datasheet.pdf
QUICKIE II FEMALE datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FLUKE 714 THERMOCOUPL CALIBRATOR datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf