TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-16-26SW-6117
AFD57-16-26SW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-16-26SW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD57-16-26SW-6117.pdf
Availability of AFD57-16-26SW-6117
QUANTITY
AFD57-16-26SW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-16-26SW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD57-16-26SW-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-16-26SW-6117
Related LinksAFD57-16-, AFD57-16-26SW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-16-26SW-6117 Details Description
Related parts for AFD57-16-26SW-6117
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG #10 PIDG datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 40A 80VDC BLADE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TWZR PAIR CHISEL 1.50MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf