TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-18-11SW-6140
AFD57-18-11SW-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-18-11SW-6140
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
AFD57-18-11SW-6140.pdf
Availability of AFD57-18-11SW-6140
QUANTITY
AFD57-18-11SW-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-18-11SW-6140
Internal Part NumberEIS-AFD57-18-11SW-6140
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-18-11SW-6140
Related LinksAFD57-18-, AFD57-18-11SW-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-18-11SW-6140 Details Description
Related parts for AFD57-18-11SW-6140
JUMPER-H9992TR/A3047L/H9992TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TXRX OPT SM SFF SONET OC48/SDH datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
IC RFID FRONT END 13.56MHZ 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 642K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf