TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-18-30PZ-6141
AFD57-18-30PZ-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-18-30PZ-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN
Datasheet Download
AFD57-18-30PZ-6141.pdf
Availability of AFD57-18-30PZ-6141
QUANTITY
AFD57-18-30PZ-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-18-30PZ-6141
Internal Part NumberEIS-AFD57-18-30PZ-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-18-30PZ-6141
Related LinksAFD57-18-, AFD57-18-30PZ-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-18-30PZ-6141 Details Description
Related parts for AFD57-18-30PZ-6141
FERRULE 4.0MM INS ORG 1 = 500PCS datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 40A datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
1G M29EW FBGA LF HL (F13) datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 190MA 3.64 OHM datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf