TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-18-30SZ-6117-LC
AFD57-18-30SZ-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-18-30SZ-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT
Datasheet Download
AFD57-18-30SZ-6117-LC.pdf
Availability of AFD57-18-30SZ-6117-LC
QUANTITY
AFD57-18-30SZ-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-18-30SZ-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD57-18-30SZ-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-18-30SZ-6117-LC
AFD57-18-30SZ-6117-LC Details Description
Related parts for AFD57-18-30SZ-6117-LC
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 50A TO-251 datasheet.pdf
VARISTOR 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 3A IPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN STR PLUG CRIMP PIN RED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf