TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-18-32PX-6141
AFD57-18-32PX-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-18-32PX-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN
Datasheet Download
AFD57-18-32PX-6141.pdf
Availability of AFD57-18-32PX-6141
QUANTITY
AFD57-18-32PX-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-18-32PX-6141
Internal Part NumberEIS-AFD57-18-32PX-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-18-32PX-6141
Related LinksAFD57-18-, AFD57-18-32PX-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-18-32PX-6141 Details Description
Related parts for AFD57-18-32PX-6141
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PCB HOUSING 2POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST-NO 20A 277V datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 47K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND BLACK datasheet.pdf