TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-20-39PN-6233
AFD57-20-39PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-20-39PN-6233
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
AFD57-20-39PN-6233.pdf
Availability of AFD57-20-39PN-6233
QUANTITY
AFD57-20-39PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-20-39PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD57-20-39PN-6233
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-20-39PN-6233
Related LinksAFD57-20-, AFD57-20-39PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-20-39PN-6233 Details Description
Related parts for AFD57-20-39PN-6233
SWITCH TOGGLE DPST 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 210KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 3POS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf