TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-20-39SX-6117
AFD57-20-39SX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-20-39SX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD57-20-39SX-6117.pdf
Availability of AFD57-20-39SX-6117
QUANTITY
AFD57-20-39SX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-20-39SX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD57-20-39SX-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-20-39SX-6117
Related LinksAFD57-20-, AFD57-20-39SX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-20-39SX-6117 Details Description
Related parts for AFD57-20-39SX-6117
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.9A 35 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V Y5V RADIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 512MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf