TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-20-41SX-6117-LC
AFD57-20-41SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-20-41SX-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD57-20-41SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD57-20-41SX-6117-LC
QUANTITY
AFD57-20-41SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-20-41SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD57-20-41SX-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-20-41SX-6117-LC
AFD57-20-41SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD57-20-41SX-6117-LC
SOLDER TIP TINNER 1OZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 15V 20% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
1500UF 100V 30X30 datasheet.pdf