TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-22-55PN-6139
AFD57-22-55PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-22-55PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
AFD57-22-55PN-6139.pdf
Availability of AFD57-22-55PN-6139
QUANTITY
AFD57-22-55PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-22-55PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD57-22-55PN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-22-55PN-6139
Related LinksAFD57-22-, AFD57-22-55PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-22-55PN-6139 Details Description
Related parts for AFD57-22-55PN-6139
FIXED IND 220UH 800MA 585 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf