TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-22-55SY-6140
AFD57-22-55SY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-22-55SY-6140
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
AFD57-22-55SY-6140.pdf
Availability of AFD57-22-55SY-6140
QUANTITY
AFD57-22-55SY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-22-55SY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD57-22-55SY-6140
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-22-55SY-6140
Related LinksAFD57-22-, AFD57-22-55SY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-22-55SY-6140 Details Description
Related parts for AFD57-22-55SY-6140
CONN MODULAR 3POS MALE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC MEMS MOTION SENSOR 16-LGA datasheet.pdf
LED HOLDER PANEL MT CLIP & RING datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf